Zmarł Helmut Kohl

Pin It

Nie żyje były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Helmut Kohl miał 87 lat. Informacje podał niemiecki dziennik „Bild”.

Polityk w latach 1982 – 1998 pełnił funkcję kanclerza RFN. Znaczącą role odegrał w procesie jednoczenia Niemiec, a także całej Europy. Dla Niemców to symbol trudnej drogi, którą przeszedł ich kraj przez ostatnie 25 lat. W polityce pojawił się w 1946 roku w młodzieżówkach CDU.

W 1956 roku stał się posłem Landtagu Nadrenii-Palatynatu, a 13 lat później – premierem landu. W 1973 roku przewodził partii opozycyjnej do wówczas rządzącej. Chadecja wygrała wybory tylko dzięki sojuszowi z liberałami. Właśnie w tamtym czasie Bundestag po raz pierwszy przegłosował konstruktywne wotum nieufności.

W 1989 roku po upadku muru berlińskiego zaproponował plan mający naprawić podziały między Europą a Niemcami. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku nastąpił szczyt kariery Helmuta Kohla. Rosnące rozczarowanie brakiem realizacji obietnic wyborczych sprawiły, że w 1998 roku przegrał wybory.

W 1991 roku wybuchła afera „czarnych kont”, która doszczętnie zniszczyła Kohla jako polityka. Pełni on także symboliczne miejsce w polskiej historii. 12 listopada 1989 roku w czasie mszy pojednania w Krzyżowej (Dolny Śląsk) uściskał polskiego premiera z nowej Polski, Tadeusza Mazowieckiego. Gest miał nawiązywać do tego dotyczącego Francji w Verdun w 1984 roku.

Helmut Kohl zmarł we własnym domu w Ludwigshafen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *