Średniowieczna Noc Świętojańska – zaproszenie

Pin It

Pośród szumu rzeki Huczwy, płonących ognisk i pochodni oraz przy pięknej muzyce z dawnych lat będzie można poznawać historię i miejsce, które tętniło życiem przed 1000 lat. Będzie można poznanać historii bez konieczności uczenia się jej w szkole. Już 24 i 25 czerwca na Grodzisku w Czermnie odbędzie się Średniowieczna Noc Świętojańska.

Na wydarzeniu pojawi się m.in. Bractwo Wojowników KRUKI, Najemna Drużyna Rekonstrukcji Historycznej z Południowej Polski, Kram Hrodgara, Kram Leszy i Łuna Zielarka. Ponadto odbędą się warsztaty kaletnicze prowadzone przez Agnieszkę Szymańską oraz garncarskie z Reko Gary. Oprawę muzyczną zapewni Zespół Muzyki Dawnej „Góra Trolla”.

Gród Czerwiński to historyczne miejsce, które nadal jest poznawane. Archeolodzy starają się odtworzyć dawne życie na podstawie znalezisk i pozostałości. Średniowieczna Noc Świętojańska da okazję ku temu, aby chociaż przez moment przenieść się do dawnych czasów i poczuć klimat ówczesnego życia oraz kultury.

Skarb z Czermna został okrzyknięty Naukowym Odkryciem Roku 2011 w plebiscycie National Geographic. Obecnie studenci z Rzeszowa, Lublina, Warszawy i Poznania co roku prowadzą wykopaliska w Czermnie. Ich celem jest określenie czasu powstania i funkcji, jakie spełniały poszczególne obiekty Grodów Czerwieńskich.

Odkopane cmentarzysko przybliża ich do tego celu, ale – jak przyznają archeolodzy – zaskakujące jest, że doszło do znaleziska tak szybko. Skarby z Czermna prezentowane są na wystawach w Polsce i za granicą. Obecnie Skarby z Czermna znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego 2017 r.

Więcej informacji na wydarzeniu na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *