A co z trudnymi rozmowami?

Pin It

Są takie rodzaje rozmów, które nikogo z nas nie ominął. Jak zachować się w przypadku delikatnych tematów, bądź takich, które wzbudzają w obu stronach spore emocje?

Najprostszym rozwiązaniem jest chwalenie przy wszystkich, a łajanie w cztery oczy. Szczególnie, gdy potrzebne są kreatywne wyjścia z sytuacji i odpowiedzi na pytania. Jednym ze sposobów jest jasne dawanie do zrozumienia, że coś nie jest odpowiednie, poprzez fizyczne aluzje. Np. gdy ktoś nie korzysta z dezodorantu, można postawić mu go na biurku.

Jak się jednak okazuje, są znacznie delikatniejsze i równie skuteczne sposoby rozwiązania takiej sytuacji. Można taką osobę zaprosić na rozmowę w cztery oczy. Dzięki temu można zorientować się, czy jest to jedynie niedbałość, a może wynika to z choroby, o której ta osoba wstydzi się powiedzieć.

To pozwoli wszystkim na uniknięcie nieprzyjemnej sytuacji. Może się okazać, że sytuacja jest dość prozaiczna i można ją w łatwy sposób rozwiązać, bez zbędnych afer czy robienia komuś przykrości. Ale są i takie sytuacje, w których nie potrafią się zachować nawet przełożeni. I co wtedy?

Większość osób nie zwróci uwagi szefowi, ze względu nie tylko na szacunek do niego, ale także hierarchię panującą w firmie. Prostym rozwiązaniem jest przedstawienie sytuacji, w której znajdował się nas znajomy i zapytać, jak można z tego wybrnąć. Dobrym sposobem jest także napomknięcie, że może warto przeprowadzić szkolenie z etykiety i dla naszej firmy.

Jak wyjść z sytuacji? Najlepiej spróbować dyplomatycznych rozwiązań i rozmowy, dzięki którym obie strony dotrą do sedna problemu, a także będą miały szansę zrozumieć całokształt sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *