„Lecznicza żywność” – dr med. Jorge D. Pamplona Roger – recenzja

Pin It

Na temat leczniczych właściwości pożywienia głośno jest za sprawą tak zwanej superżywności. Promowane i reklamowane w mediach są jedynie te produkty, które często mają zbyt wygórowaną cenę. Pomija się fakt, że wszystkie jadalne rośliny w mniejszym lub większym stopniu mogą przyczynić się do polepszenia zdrowia.

Ludzi od zawsze interesowała uzdrawiająca moc tego, co mogą zjeść. Wierzono i przypisywano różnym częściom zwierząt i roślin niezwykłe właściwości mające napełnić ciało witalną energią. W wielu kulturach rytualnie zjadało się np. serce – źródło życia, odwagi i męstwa.

Najstarsze manuskrypty zawierające informacje na temat leczniczych właściwości pochodzą z Chin i Egiptu. W kraju piramid odnaleziono papirus zawierający ponad 900 szczegółowych przepisów i receptur opartych głównie na roślinnych produktach. Jego powstanie datuje się na rok 1550 p. n. e. Jeden z najstarszych „zielników” został stworzony około 4,8 tys. lat temu na zlecenie ówczesnego cesarza chińskiego, Szen-Nunga.

Wraz z rozwojem medycyny oraz metod analitycznych coraz bardziej doceniane są związki i substancje ukryte w żywności. Aktualnie wiedza na temat chociażby bakłażana jest wystarczająco duża, aby z całym przekonaniem móc stwierdzić, że jest on prozdrowotny. Teraz tak naprawdę wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę i można znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Czy to dobrze?

Lepszym wyjściem byłoby szukanie odpowiedzi w fachowej literaturze. Zbiór publikacji naukowych zawarty na internetowych serwerach również jest obszerny. Szczególnie na zagranicznych portalach. Jednak tutaj mogą pojawić się dwa problemy: bariera językowa i zbyt naukowe podejście do poruszanego tematu.

Z pomocą przyjść może Lecznicza żywność autorstwa doktora medycyny i chirurgii Jorge’a D. Pamplona Rogera, który jest równocześnie specjalistą z zakresu edukacji zdrowotnej oraz zdrowia publicznego. Książka została podzielona na przejrzyste rozdziały odnoszące się do konkretnych problemów, np. artykuły spożywcze działające korzystnie na wątrobę lub jedzenie pozytywnie wpływające na stan skóry. Dodatkowo każdy z rozdziałów poprzedzony jest krótkim spisem treści, który ułatwia odnalezienie potrzebnych konkretnych informacji.

Na kartach opisujących właściwości lecznicze danego produktu znajduje się jego krótki opis, tabela wartości odżywczych, właściwości i wskazania oraz możliwości przygotowania. Wszystko jest czytelne i zwięzłe. Ponadto u góry każdej karty artykułu spożywczego znajdują się ikonografiki informujące o kwasowości lub zasadowości spożywanej części rośliny, numerze i tytule całego rozdziału oraz innym poza pierwszorzędnym przeznaczeniu medycznym. Objaśnienie, jak czytać i interpretować oznaczenia, znajduje się na początku książki.

Treść merytorycznie jest zgodna z aktualnymi publikacjami naukowymi, do których przypisy uzupełniają cały tekst. Wszystkie znajdują się na ostatnich stronach publikacji, podzielone na odpowiednie rozdziały, w których informacje z nich zostały użyte. Jeżeli chodzi o problem ze zrozumieniem tekstu i obawę przed przytłaczającą ilością bełkotu naukowego – są one bezpodstawne. Książka jest napisana specjalnie z myślą o zwykłych czytelnikach, chcących zgłębiać wiedzę z zakresu naturalnego dbania o zdrowie. Niepotrzebne jest fachowe wykształcenie, a nawet jeżeli jakieś skróty czy słowa byłyby niezrozumiałe, istnieje również specjalny rozdział, który je wyjaśnia.

Całości dopełniają bogate i interesujące ilustracje produktów leczniczych. Każda z roślin posiada swoją fotografię, co ułatwia jej identyfikację. Ciekawym dodatkiem są towarzyszące im zdjęcia, które zostały wykonane prawdopodobnie w latach 80. Nie umniejsza to niczemu, ale nadaje charakterystyczny klimat.

Ojciec nowożytnej medycyny, Hipokrates, powiedział: „Niech twój pokarm będzie twoim lekarstwem, a twoje lekarstwo niech będzie twoim pokarmem”. Ta maksyma przyświeca książce Lecznicza żywność. Dzięki tej publikacji nie musimy zapuszczać się do pradawnych katakumb w poszukiwaniu tajnych ksiąg.

Moim zdaniem autor dzieła stworzył kompendium wiedzy na temat leczenia żywnością, skupiając się na produktach codziennie używanych w kuchni. Kapusta, cebula, marchew, pietruszka czy seler to tylko niektóre z omówionych roślin. Książkę polecam osobom interesującym się tym, co kładą na talerz. Nie trzeba być specjalistą od odżywiania, a dzięki kilku zawartym tam poradom można skutecznie zadbać o zdrowie.

lecznicza żywność

Okładka książki

Tytuł: Lecznicza żywność

Autor: dr med. Jorge D. Pamplona Roger

Wydawca: Nowe Spojrzenia

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-61640-41-7

Liczba stron: 388

Oprawa: twarda

Cena: 89 zł

Ocena recenzenta: 10/10 (trudno oceniać takie pozycje, jest wszystko, czego możnaby się spodziewać po tego typu książce)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *